Klimat

Naukowcy: w 2100 roku zmiana klimatu bardziej śmiercionośna niż choroby zakaźne

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak wynika z badań National Bureau of Economic Research, niewyhamowana zmiana klimatu może zabijać w skali świata więcej osób niż choroby zakaźne.

Według - jeszcze nie recenzowanego - raportu National Bureau of Economic Research opisanego przez Time, jeśli ludzkość nie podejmie działań na rzecz wyhamowania globalnego ocieplenia, to zmiana klimatu będzie zabijać w okolicach roku 2100 więcej osób na świecie niż obecnie robią to wszystkie choroby zakaźne.

Wyliczenia wskazują, że z powodu rosnących temperatur za 70 lat może w skali świata umierać rocznie 85 na 100 tysięcy osób. Jak podkreślają autorzy raportu, taki trend będzie regresem w kwestii rozwijającej się dynamicznie ochrony zdrowia publicznego.

Raport NBER pokazuje, że wzrost temperatur stanie się w XXI wieku jednym z ważnych problemów dla systemu opieki zdrowotnej, a podatność na jego skutki nie jest rozłożona równomiernie: w niektórych regionach Ziemi wzrost śmiertelności może sięgnąć aż 160 na 100 tys. osób, podczas gdy w innych miejscach roczna liczba zgonów z powodu temperatur spadnie.

Autorzy opracowania podkreślają, że ich badanie pozwala lepiej oszacować koszty globalnego ocieplenia dla światowych społeczeństw.

Jak podaje Time, już teraz ludzkość zmaga się z problemami potężnych fal upałów. Jedna z nich, z roku 2015, zabiła w Indiach i Pakistanie ok. 3000 osób.

Komentarze