Reklama

Klimat

Naftowi giganci chcą składować w dwutlenek węgla pod dnem Morza Północnego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Konsorcjum w skład, którego wchodzą naftowi potentaci - ExxonMobil i Shell - zamierza zrealizować ogromny projekt związany ze składowaniem dwutlenku węgla w pustych holenderskich złożach gazu na Morzu Północnym - informuje agencja Reutera.

Wspomniane spółki, wraz z Air Liquide oraz Air Products, ubiegają się o dotację w wysokości 2,1 mld euro na prace związane z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla emitowanego m.in. przez zakłady zlokalizowane w Rotterdamie. Celem jest dokonanie znacznej redukcji emisji w tym największym europejskim porcie. 

Wszystkie zaangażowane podmioty poinformowały, że podejmą ostateczną decyzję inwestycyjną na początku przyszłego roku. Uruchomienie instalacji jest wstępnie planowane na 2024 r.

Reklama
Reklama

Holenderski rząd w bieżącym roku zamierza przeznaczyć 5 miliardów euro na rozwój technologii, które pomogą osiągnąć cele klimatyczne. Wartość wniosków, które wpłynęły do tej pory przekracza z kolei 6,4 mld euro. Decyzje dotyczące podziału środków mają zapaść do końca czerwca.

Eksperci Reutersa zauważają, że Holandia należy do krajów o najwyższym poziomie emisji gazów cieplarnianych na mieszkańca. Do 2030 rząd chce doprowadzić do redukcji w wysokości 55% (względem roku 1990). 

Reklama

Komentarze

    Reklama