Klimat
Lockdown we Francji poprawił jakość powietrza i pozwolił uniknąć tysięcy zgonów
Dzięki zmniejszonej emisji cząstek zanieczyszczeń powietrza podczas pierwszej blokady COVID-19 udało się uniknąć kilku tysięcy zgonów, podała francuska agencja zdrowia w środę (14 kwietnia).
Jak wynika z raportu Santé publique France, masowy spadek aktywności i zmniejszony ruch, który nastąpił w wyniku ścisłej blokady nałożonej wiosną 2020 roku, były korzystne dla zdrowia ludzi .
Według francuskiej agencji ds. Zdrowia uniknięto około 2300 zgonów związanych ze zmniejszeniem narażenia ludności Francji na szkodliwe cząstki w powietrzu, w tym 1200 ofiar śmiertelnych dzięki zmniejszonemu narażeniu na dwutlenek azotu (NO2), który pochodzi głównie z ruchu drogowego - przypomina euractiv.com.
Francuska agencja przypomniała, że w latach 2016-2019 zanieczyszczenie powietrza spowodowało co najmniej 40 000 zgonów rocznie i skróciło oczekiwaną długość życia osób w wieku 30 lat i starszych narażonych na działanie drobnego pyłu PM2,5 o prawie 8 miesięcy.
Agencja wezwała do „wykorzystania niektórych wniosków wyciągniętych z analizy lockdownu z wiosny 2020 r., jednocześnie wzywając do dalszych wysiłków na rzecz ograniczenia wszystkich źródeł zanieczyszczenia.
Aby stawić czoła zanieczyszczeniu powietrza, agencja wezwała ludzi do zmiany nawyków związanych z podróżowaniem i do upowszechnienia pracy zdalnej. Zaproponowano również poprawę praktyk rolniczych w celu zmniejszenia emisji amoniaku, poprawy termomodernizacji mieszkań i ograniczenia wpływu ogrzewania drewnem na zanieczyszczenie powietrza.
Agencja stwierdziła, że rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz jest tym ważniejsze, że jest to czynnik obciążający dla COVID-19.
We wrześniu 2020 r. Regionalne Obserwatorium Zdrowia Île-de-France potwierdziło w swojej publikacji, że „krótko- i długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego jest przyczyną chorób przewlekłych, a zanieczyszczenie zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu na infekcje. W związku z tym zanieczyszczenie powietrza można uznać za kofaktor zachorowalności i śmiertelności spowodowany przez COVID-19 ”.
Podobne obserwacje poczyniono na szczeblu europejskim. W zeszłym roku Europejska Agencja Środowiska z siedzibą w Kopenhadze (EEA) stwierdziła, że jej dane wskazują, że stężenie dwutlenku azotu (NO2) gwałtownie spadło w krajach, w których wiosną 2020 r. wprowadzono blokady.
Blokady w krajach europejskich „mogą mieć bezpośredni, krótkoterminowy, pozytywny wpływ na nasze środowisko, szczególnie pod względem emisji i jakości powietrza, chociaż prawdopodobnie będą one przejściowe” - podała EEA w oświadczeniu.