• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Kurtyka: Pakiet „Fit for 55” napędzi naszą transformację energetyczną

Fot. gov.pl/Michał Kurtyka
Fot. gov.pl/Michał Kurtyka

Ostateczny kształt pakietu legislacyjnego "Fit for 55" będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną – ocenił szef MKiŚ Michał Kurtyka. Dodał, że stanowi ona kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec.

"W najbliższych miesiącach szczególnie istotne będę negocjacje pakietu legislacyjnego "Fit for 55". Liczymy na znalezienie wspólnych mianowników z partnerem niemieckim w tej dyskusji. Ostateczny kształt tych regulacji będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną, która stanowi kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec” – powiedział, cytowany w poniedziałkowym komunikacie resortu, Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, podczas XIX posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska.

Dodał, że w ochronie przyrody rok 2021 upływa pod znakiem toczących się na forum międzynarodowym prac nad nowymi globalnymi ramami dla różnorodności biologicznej po 2020 roku, a na forum unijnym – prac przygotowujących wdrożenie unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, przyjętej w ubiegłym roku.

"Ważna jest dyskusja nad zawartością tych dokumentów i możliwościami rozwiązywania pojawiających się wyzwań związanych z ich wdrażaniem. Również leśnictwo i gospodarka leśna w Unii Europejskiej nabierają nowego wyrazu w świetle opublikowanej zaledwie kilka tygodni temu "Strategii leśnej Unii do 2030 r.". Obecnie zapadają kluczowe decyzje, które będą kształtować tę dziedzinę na kolejne dziesiątki lat" – zauważył minister.

Reklama
Reklama

Zwrócił uwagę, że jednym z nadrzędnych wyzwań jest uzgodnienie kluczowych definicji zawartych w unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności, takich jak: ochrona ścisła, odtwarzanie, „stare lasy”, a także podział wysiłków między państwami członkowskimi w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów Strategii oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania – wskazano w komunikacie.

Szef resortu klimatu i środowiska przypomniał, że sektor leśny wraz z sektorem drzewnym stanowią istotną część gospodarki w obu państwach. Przyczyniają się one do osiągania zrównoważonego rozwoju w regionie, uwzględniającego aspekt społeczny, gospodarczy i środowiskowy.

"Nie mniej ważnym tematem jest kwestia postępowania z zatrzymywanymi na granicy zewnętrznej UE żywymi zwierzętami gatunków CITES. Biorąc pod uwagę rosnący ruch turystyczny i handel międzynarodowy jest to coraz większe wyzwanie" – stwierdził Kurtyka.

Minister Michał Kurtyka uczestniczył w XIX posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska, które 27 sierpnia br. 

Źródło:
PAP

Komentarze