Reklama

Klimat

Komisja Europejska pozywa Francję do TSUE za zanieczyszczenie powietrza

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komisja Europejska pozwała Francję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za brak ochrony swych obywateli przed złej jakości powietrzem.

Wysoki urzędnik KE twierdzi, że Francja nie przestrzegała dziennych dopuszczalnych wartości cząstek stałych - mikroskopijnych cząstek, które są obecne głównie w emisjach z przemysłu, ruchu ulicznego i ogrzewania domów - w strefach Paryża i na Martynice przez większość lat od 2005 r., od kiedy zasady dot. jakości powietrza są prawnie wiążące.

Reklama
Reklama

To już drugi raz, gdy Francja została pozwana do najwyższego sądu UE za nieprzestrzeganie norm jakości powietrza. W ubiegłym roku sąd orzekł, że kraj „uporczywie” przekraczał dopuszczalne wartości stężenia dwutlenku azotu w 12 strefach jakości powietrza - przypomina politico.eu.

Pomimo spoczywającego na państwach obowiązku zapewnienia dobrej jakości powietrza, zanieczyszczenie powietrza pozostaje głównym problemem środowiskowym w UE. Według Europejskiej Agencji Środowiska każdego roku około 400 000 przedwczesnych zgonów można przypisać zanieczyszczeniu powietrza w Europie.

Pozew przeciwko Francji jest częścią większego pakietu spraw o naruszenie, opublikowanego w piątek przez Komisję Europejską.

Reklama

Komentarze

    Reklama