Kolejny gigant naftowy pod presją udziałowców ws. klimatu

31 maja 2021, 16:24
bp british petroleum flickr
Fot. Flickr

Największy na świecie fundusz i  czołowy inwestor BP, BlackRock, oświadczył, że poparł rezolucję akcjonariuszy wzywającą do szybszych działań w dziedzinie klimatu, której sprzeciwił się zarząd spółki energetycznej.

Głosowanie BlackRock na dorocznym walnym zgromadzeniu BP na początku tego miesiąca wskazuje na rosnącą presję zarówno na główne firmy naftowe, jak i inwestorów, aby przyspieszyli wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Według danych Refinitiv BlackRock posiada 6,8% udziałów w BP - przypomina Reuters.

"Uznając dotychczasowe wysiłki firmy i kierunek zmian, poparcie rezolucji sygnalizuje nasze pragnienie, aby firma przyspieszyła działania w zakresie zarządzania ryzykiem klimatycznym" - powiedział BlackRock w biuletynie głosowania.

Fundusz powiedział jednak, że głosował za strategią transformacji energetycznej Total na walnym zgromadzeniu spółki w piątek, która uzyskała ponad 90% poparcia akcjonariuszy. 

Wspierał również kierownictwo Royal Dutch Shell w niewiążącym głosowaniu nad strategią transformacji energetycznej firmy na walnym zgromadzeniu w tym miesiącu. Dane Refinitiv pokazały, że BlackRock jest także największym inwestorem w spółce.

Zarządzając aktywami o wartości 9 bilionów dolarów, głosowanie BlackRock było głównym tematem zarówno dla działaczy, jak i inwestorów, ponieważ  na największe światowe firmy naftowe wywierana jest presja, aby wdrożyły plan zgodny z porozumieniem paryskim z 2015 r. w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Reklama
Reklama

BlackRock dodał, że poparł rezolucję akcjonariuszy BP wysuniętą przez grupę aktywistów Follow This, która poprosiła firmę o ustalenie głębszych celów klimatycznych. 

Chociaż rezolucja Follow This została odrzucona, zdobyte 20% poparcie było postrzegane jako sygnał, że rosnąca liczba inwestorów chce, aby prezes Bernard Looney przyspieszył swój plan ograniczenia emisji BP z produkcji ropy i gazu do zera do 2050 r. doprowadzi do zmniejszenia wydobycia ropy o 40% do 2030 roku.

BlackRock oświadczył, że wspiera strategię klimatyczną BP, ale wspiera także rezolucję Follow This, „ponieważ postrzegamy to jako sposób na powtórzenie naszych oczekiwań, że BP będzie stopniowo udoskonalać swoje cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
AA
wtorek, 1 czerwca 2021, 11:37

Ekomarksistowskie kłamstwa powtarzane tysiąc razy stają sie prawda

Tweets Energetyka24