Reklama

Klimat

Kielce walczą z suszą. W planach dotacje dla zbierających deszczówkę

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Władze Kielc przygotowały pilotażowy program dotyczący tzw. „deszczówek”, który trafi pod obrady najbliższej sesji rady miasta. „Polsce grozi rekordowa susza; trzeba oszczędzać wodę” – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

„Zdaniem ekspertów, Polsce grozi rekordowa susza. Podjęcie działań ekologicznych w tym zakresie jest koniecznością. Dostrzegamy dużą potrzebę oszczędzania wody, dlatego przygotowaliśmy pilotażowy projekt dotyczący ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych na terenie naszego miasta - zaznaczył Wenta. Dodał, że projekt zawiera również propozycje zgłoszone przez kieleckich radnych. W budżecie miasta zarezerwowano już środki na ten cel.

W ramach systemu dotacyjnego, mieszkańcy Kielc mogliby otrzymać dofinansowanie m.in. na zakup i montaż zbiorników naziemnych do zbierania wód opadowych, zbiorników podziemnych do zbierania wód opadowych i roztopowych oraz wykonanie ogrodów deszczowych, studni chłonnych, skrzynek retencyjno-rozsączających, systemów rozsączających.

Dotację będzie można również otrzymać na budowę zbiornika odkrytego (np. oczka wodnego) wraz z systemem zbierającym wodę opadową i roztopową z terenu nieruchomości, zasilającym ten zbiornik. Mieszkańcy będą mogli się starać także o dofinansowanie do zakupu i montażu systemu doprowadzenia wody do zbiornika oraz urządzeń umożliwiających pobór wody ze zbiornika.

„Realizacja tych zadań będzie ważnym krokiem do zwiększenia odporności miasta na ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne. Retencjonowaną wodę można wykorzystać np. do podlewania ogródków przydomowych, co pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Jest to uzasadnione zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie” – podkreślił prezydent Kielc.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się na najbliższej sesji rady miasta, która zaplanowana została na 14 maja

Źródło:PAP

Komentarze