Reklama

Klimat

Kerry: uwaga skupia się na Ukrainie, ale zmiany klimatu to też zagrożenie dla bezpieczeństwa

John Kerry - fot. NATO
John Kerry - fot. NATO

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, które wymaga przyspieszonych działań, nawet gdy uwaga międzynarodowa skupia się na Rosji i Ukrainie - powiedział w poniedziałek amerykański specjalny wysłannik ds. klimatu John Kerry podczas wizyty w Kairze.

Reklama

Egipt będzie gospodarzem konferencji klimatycznej COP27 w listopadzie, a Kerry powiedział, że zadaniem na ten rok jest zachęcenie większej liczby krajów do wyznaczenia ambitnych celów klimatycznych oraz realizacja zobowiązań podjętych na COP26 w Glasgow.

Reklama

"Spotykamy się dziś rano w Egipcie świadomi innych napięć na świecie, rozumiejąc, że stawką w tym, co dzieje się dziś na Ukrainie, jest życie i zasady" - powiedział Kerry dziennikarzom po spotkaniu z egipskim ministrem spraw zagranicznych Samehem Shoukry.

"Ale to nie zmienia rzeczywistości tego, co dzieje się każdego dnia w odniesieniu do naszego klimatu. To jest narodowe, międzynarodowe zagrożenie bezpieczeństwa dla nas wszystkich".

Reklama

Czytaj też

Egipt i Stany Zjednoczone utworzyły grupę roboczą w celu ustalenia priorytetów na COP27 i wsparcia egipskiej transformacji energetycznej, powiedzieli Shoukry i Kerry.

Egipt postawił sobie za cel wytwarzanie 42% energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku, choć eksperci sugerują, że cel ten mógłby być bardziej ambitny. Rząd twierdzi, że przygotowuje nową strategię na okres do 2050 roku.

"Nie ma w tym żadnej polityki. Nie ma w tym żadnej ideologii ... Chodzi o zagrożenie dla naszej planety" - powiedział Kerry. "Ze względu na sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, musimy działać szybciej, znacznie szybciej" – dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama