Reklama

Klimat

IBL: w prawie całym kraju najwyższe zagrożenie pożarowe

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prawie wszystkie lasy na obszarze Polski objęte są w poniedziałek trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego - wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. 

Na dwóch obszarach - na Pomorzu i Mazurach - utrzymuje się średni poziom zagrożenia.

Z mapy wynika, że niższy stopień zagrożenia jest jedynie w lasach na wybrzeżu nadmorskim pomiędzy Lęborkiem a Darłowem oraz na Mazurach w okolicach Olecka.

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że duże zagrożenie pożarowe w lasach, spowodowane suszą i utrzymujące się od wielu tygodni, sprzyja łatwej inicjacji ognia. Jako dodano, w ponad 50 proc. miejsc pomiaru ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc.

IBL przekazał ponadto, że jeżeli przez kilka dni utrzyma się dotychczasowa pogoda, leśnicy zgodnie z przepisami będą zmuszeni zakazać wstępu do lasów. Zaapelował również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

W piątek Lasy Państwowe Poinformowały, że Nadleśnictwo Świeradów (Dolnośląskie) w części zarządzanego terenu - jako pierwsze z nadleśnictw w kraju - wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Ma to związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama