Reklama

Klimat

Gawęda: wg urzędników KE energotransformacja Europy będzie kosztować 2 bln euro

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Minister Adam Gawęda z resortu aktywów państwowych odniósł się na konferencji prasowej do doniesień o przeznaczeniu przez Unię Europejską 7,5 mld euro na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Urzędnicy Komisji mówią, że proces ten pochłonie kwotę ok. 2 bilionów euro - stwierdził.

„Co do kierunku, to bardzo dobrze, że została wyznaczona nowa, niezależna pula środków na transformację sektora energetyczno-surowcowego. Jesteśmy na tyle wstępnym etapie, że trudno mówić o rozstrzygnięciach finalnych. Musimy wiedzieć, jakie będą to instrumenty finansowe, na jakim poziomie będzie ten proces i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, na jakich elementach on będzie się opierał. Jesteśmy na początku tej drogi i trudno mówić o rozstrzygnięciach finalnych” - mówił minister Gawęda.

„Patrząc na to, co mówią urzędnicy Komisji Europejskiej, że na pełną transformację energetyki europejskiej - nie tylko polskiej - potrzebna jest kwota sięgająca 2 bilionów euro, to w tej konstrukcji, zderzając tę pulę środków [7,5 mld euro - przyp. JW] można powiedzieć, że wydaje się niewystarczająca” - dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama