Reklama

Klimat

Fundusze zarządzające 9 bilionami dolarów wyznaczyły sobie datę neutralności klimatycznej

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Grupa 30 funduszy zarządzających aktywami rzędu 9 bilionami dolarów w uruchomiła w piątek inicjatywę Net Zero Asset Managers, aby pomóc klientom zapewnić, że ich portfele są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Grupa, w skład której wchodzą Schroders i UBS Asset Management, stwierdziła, że priorytetem będzie zapewnienie rzeczywistych redukcji emisji w firmach, w które inwestują, i współpraca z klientami nad ich celami dekarbonizacji.

Zobowiązali się również do ustanowienia tymczasowych celów dotyczących odsetka aktywów zarządzanych zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża, które ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej do połowy stulecia.

Reklama

Reklama

„Nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać dużych problemów, takich jak zmiany klimatyczne i gwałtowny spadek różnorodności biologicznej. Możemy jednak dać wyraźny przykład szerszej branży, współpracować i zachęcać inne instytucje finansowe, takie jak zarządzający aktywami, do pójścia w ich ślady” - powiedział dyrektor generalny Robeco Gilbert Van Hassel. 

Grupa powiedziała, że cele pośrednie będą weryfikowane co najmniej co pięć lat i stopniowo zwiększane, aż wszystkie aktywa zarządzane przez grupę zostaną dostosowane do celu zerowego netto.

„Prawdziwym sprawdzianem będzie to, jak szybko sygnatariusze przekształcają ambicje w działania, eskalując swoje zaangażowanie w firmy” – powiedział Reutersowi Peter Uhlenbruch, szef ds. Standardów inwestorskich w ShareAction, która prowadzi kampanię na rzecz odpowiedzialnych inwestycji.

Reklama

Komentarze

    Reklama