Reklama

Klimat

Dyrektor w Enel: wodór jest zabójcą klimatu

Fot. Canva
Fot. Canva

”Dzisiaj wodór nie jest czysty. 98% produkowanego obecnie jest surowcem przemysłowym. Zaledwie 2% pochodzi z elektrolizy” - powiedział Carlo Zorzoli, szef działu rozwoju firmy Enel Green Power.

„Dzisiaj wodór nie jest rozwiązaniem problemu dekarbonizacji: wodór jest częścią problemu. Tak więc pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest konwersja szarego wodoru na zielony” - dodał Zorzoli, przemawiając podczas audycji internetowej Enlit Europe, cytowanej przez Power Engineering. 

Enel Green Power ma ambitne plany dotyczące ekologicznego wodoru: firma podpisała niedawno umowę z włoskim przedsiębiorstwem energetycznym Saras na budowę elektrolizera o mocy 20 MW, który będzie zasilany energią odnawialną do produkcji zielonego wodoru.

"Nieustannie poszukujemy partnerstw w celu zidentyfikowania najlepszych zastosowań dla tej technologii, szczególnie w sektorach przemysłowych, których nie można zelektryfikować i których emisje są trudniejsze do zredukowania, w tym w przemyśle chemicznym" - powiedział dyrektor naczelny Enel Green Power, Salvatore Bernabei .

Na swojej stronie internetowej Enel Green Power wyjaśnia, że większość produkowanego obecnie wodoru jest wytwarzana poprzez reforming gazu ziemnego lub zgazowanie węgla - oba procesy, które wiążą się z emisjami gazów cieplarnianych, które według Zorzoli są "porównywalne do tych w Indonezji i Wielkiej Brytanii łącznie".

Reklama
Reklama

Firma zwraca uwagę na alternatywę, którą jest niebieski wodór, który jest wodorem szarym, ale z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla. Koszt, jak twierdzi Enel Green Power, jest zaporowy i zawsze będą występowały niezorganizowane emisje. 

Jednak jeśli chodzi o koszty, ekologiczny wodór nie jest do końca tani. Obecnie, według badania zleconego przez Międzynarodową Radę Czystego Transportu, cena za kilogram wodoru wyprodukowanego w hydrolizatorze podłączonym do sieci wynosi obecnie 8,81 dolara. Do 2050 roku spadnie do 5,77 dolara za kilogram.

Jednak cena za kilogram niebieskiego wodoru, produkowane przez zastosowanie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, jest obecnie $ 2,36 (2 euro), zgodnie z wodoru unijnej strategii. Ponadto, zgodnie z tą strategią, cena zielonego wodoru waha się od 2,95 USD do 6,49 USD za kilogram (2,5-5,5 euro).

Reklama

Komentarze

    Reklama