Reklama

Klimat

Brytyjski miliarder chce odciąć przemysł węglowy od finansowania

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Chris Hohn, właściciel funduszu hedgingowego, rozpoczął kampanię, która ma na celu wpłynąć na banki, aby nie udzielały pożyczek właścicielom kopalni i elektrowni węglowych.

Inwestor chce zablokować projekty, które byłby niekorzystne dla klimatu. Mowa o setkach kopalni i elektrowni. Hohn od lat wspiera rozmaite organizacje i instytucje walczące ze zmianami klimatu. Niedawno przesłał listy do szefa Bank of England Marka Carneya, przewodniczącej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde a także do prezesów Barclays, HSBC i Standard Chartered.

W liście do Carneya Hohn ostrzegł brytyjskie banki, że finansowanie węgla „najprawdopodobniej” będzie się wiązało z wielkimi stratami - podaje Reuters.

„Węgiel jest największym na świecie źródłem emisji gazów cieplarnianych a ryzyko jego dalszego używania nie spotyka się z właściwą reakcją regulatorów i systemu finansowego” – napisał Hohn w oświadczeniu na stronie internetowej.

Biznesmen, właściciel funduszu TCI, jest jednym z najgłośniejszych adwokatów redukcji emisji CO2 w środowisku finansowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama