• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Bolsonaro oskarża rdzennych mieszkańców o spowodowanie pożarów w Amazonii

Fot.: Twitter/Jair Bolsonaro
Fot.: Twitter/Jair Bolsonaro

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział na forum ONZ, że rdzenni mieszkańcy Amazonii byli odpowiedzialni za pożary w lasach deszczowych w tym roku.

W nagranym wcześniej przemówieniu na zdalną sesję otwierającą Zgromadzenie Ogólne ONZ prawicowy przywódca odrzucił międzynarodową krytykę swojej polityki środowiskowej.

Powiedział, że wilgotność lasu deszczowego zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, przeciwstawiając się ekspertom, którzy twierdzą, że farmerzy używają ognia do czyszczenia nowo wylesionych terenów na pastwiska, które w suchych latach mogą podpalić w las – podaje Reuters.

„Pożary występują praktycznie w tych samych miejscach, po wschodniej stronie lasu, gdzie chłopi i Indianie palą swoje pola na już wylesionych obszarach” - powiedział Bolsonaro.

Sonia Guajajara, szefowa głównej brazylijskiej organizacji skupiającej rdzennych mieszkańców Amazonii, powiedziała, że ​​Bolsonaro okłamuje świat. „Musimy potępić tę polityczną katastrofę, która niszczy środowisko i naszą przyszłość” - stwierdziła.

Amazońskie lasy deszczowe doświadczają największej plagi pożarów od 10 lat, a mokradła Pantanal, największe na świecie, mają największą liczbę pożarów, jaką kiedykolwiek odnotowano.

Zwolennicy ochrony środowiska obwiniają Bolsonaro za zachęcanie nielegalnych farmerów i spekulantów ziemią, którym zależy na jej wylesianiu.

Komentarze