Reklama

Portal o energetyce

KGHM: Sierra Gorda na razie bez II fazy

Kopalnia miedzi. Fot. kghm.pl
Kopalnia miedzi. Fot. kghm.pl

Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział, że jego spółka nie rozpatruje obecnie przejścia do realizacji drugiej fazy projektu kopalni Sierra Gorda w Chile.

Jak podaje serwis Stooq.pl, prezes KGHM zauważył przy tym, że firma ma stabilną produkcję, która pozwala jej wypełniać założenia budżetowe. "Przejście do fazy drugiej nie jest w ogóle rozpatrywane w tej chwili. Działamy w modelu, który zakłada kontynuację tego procesu w oparciu o tą technologię, którą dysponujemy; takimi mocami, które są. Ewentualnie chcielibyśmy zwiększyć nieco nominalne wartości produkcyjne w tej chwili na Sierra Gordzie, co jest możliwe, optymalizując proces. Myślę, że w tym roku, tak już operacyjnie podejmiemy decyzję, w jakim harmonogramie i które dokładnie procesy będziemy poprawiać. Taką zbieżność z naszym partnerem japońskim już mamy" - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Założenie fazy drugiej opiewało na sfinansowanie tego etapu z zysków, które miały być generowane właśnie w tej fazie, w jakiej teraz jest kopalnia.

Zobacz także: Wiceminister Tobiszowski przejął nadzór nad KGHM

Odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. Przez najbliższe 20 lat ma eksploatować złoże miedzi i molibdenu w zagłębiu w Chile. Kopalnia jest położona w zagłębiu miedzi w Chile, operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym zarówno siarczkowe rudy miedzi jak i znajdujące się ponad nimi tlenkowe rudy miedzi. Złoża zostały odkryte w 2006 r. Dwa lata później KGHM International przejął projekt, który od września 2011 r. jest wspólnym przedsięwzięciem KGHM International Ltd (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.)

Komentarze