Zdaniem agencji, niektóre przepisy podatkowe w Luksemburgu, z których skorzystała francuska Engie mogły dać jej nieuczciwą przewagę nad konkurencją, a w szczególności naruszyć przepisy dotyczące pomocy publicznej obowiązujące w Unii Europejskiej. Sprawę ma badać KE.
Warto w tym kontekście przypomnieć, że na początku sierpnia okazało się, iż partnerzy budowy gazociągu Nord Stream 2 (Engie, Gazprom, OMV, Shell, Uniper i Wintershall) postanowili nie tworzyć konsorcjum ze względu na opinię polskiego UOKiK, który stwierdził, że może doprowadzić to do ograniczenia konkurencji w Polsce. Spółki postanowiły wtedy, że będą szukać alternatywnych sposobów na wspieranie projektu. Postępowanie wszczęte wobec Engie przez KE może utrudnić ten proces narażając przedsiębiorstwo na karę finansową.
Gazociąg Nord Stream 2 pomiędzy Rosją i Niemcami ma mieć przepustowość 55 mld m3 i zwiększyć moce przesyłowe na wspomnianym szlaku dostaw do 110 mld m3 uzupełniając już istniejące nitki. Finalizacja projektu jest przewidywana na 2019 r.
Zobacz także: Amerykanie uderzają w Gazprom. „Nord Stream 2 może przeszkodzić eksportowi łupków”