Reklama

Gaz

KE: trwają rozmowy z Gazpromem ws. oceny wyników market testu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Gazprom i Komisja Europejska kontynuować będą rozmowy celem oceny wyników tzw. market testu, który dotyczył zastrzeżeń KE co do działań rosyjskiej spółki na wspólnotowym rynku. Wyniki te to odpowiedzi przedstawicieli państw członkowskich na zaproponowane przez Gazprom rozwiązania zarzutów postawionych w ramach prowadzonego przeciwko tej firmie postępowania antymonopolowego.

Jak podała agencja Interfax, w poniedziałek unijni komisarze spotkali się z przedstawicielami rosyjskiego giganta w Brukseli. Obecnie, KE zakończyła już fazę market testu. Samo postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi prowadzone jest od 2012 roku.

,,Przeprowadziliśmy owocne negocjacje z panią Vestager (unijny komisarz ds. konkurencji- przyp. red.), przedstawiciele KE zgodzili się, by kontynuować rozmowy celem wspólnej oceny wyników market testu. Mam nadzieję, że to pozwoli nam pójść naprzód z całą procedurą i sfinalizować proces ugody w niedalekiej przyszłości” – powiedział prezes Gazpromu, Aleksander Miedwiediew.

Zobacz także: PGNiG broni prawa UE przed Gazpromem i… Komisją Europejską [ANALIZA]

Odpowiedź na market test Komisji przesłało m.in. PGNiG. Polska spółka wskazała na wieloletnie naruszanie przepisów prawa antymonopolowego przez rosyjski koncern oraz zaproponowała nałożenie na niego kary finansowej i szeregu dodatkowych zobowiązań.

„Naruszenia, jakich dopuścił się Gazprom mają charakter długotrwały i poważny. Doprowadziły do znacznych szkód na rynku gazu w Środkowej Europie. Dotyczy to zarówno konkurencji na rynku gazu, jak i strat finansowych ponoszonych przez odbiorców tego surowca. Chcemy podkreślić, że Gazprom nie zaniechał naruszania prawa antymonopolowego i do dziś nie zastosował się do jego przepisów – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Reklama

Komentarze

    Reklama