• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

KE: trwa konsultowanie zobowiązań Gazpromu dot. konkurencji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komisja Europejska zaprosiła zainteresowane strony do zgłaszania uwag dotyczących zobowiązań Gazpromu, które rosyjska spółka podjęła celem zaradzenia problemom w zakresie konkurencji na rynkach gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak poinformowała KE w swym komunikacie, zobowiązania te mają zapewnić konkurencyjne ceny w transgranicznych przepływach gazu. Europejska komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, Margrethe Vestager powiedziała: „Jesteśmy przekonani, że zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozwiązują one zidentyfikowane przez nas problemy w zakresie konkurencji oraz zapewniają przyszłościowe rozwiązanie zgodne z przepisami UE. Przyczyniają się one de facto do lepszej integracji rynków gazu w regionie”.

Zobacz także: Rosyjskie LNG nad Bałtykiem. Zagrożenie dla polskiego gazoportu? [ANALIZA]

W kwietniu 2015 roku Komisja wystosowała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w którym wyraziła swoją wstępną opinię, że Gazprom narusza unijne zasady ochrony konkurencji.

 

Rosyjska spółka, odpowiadając na zarzuty Unii, zobowiązała się do zniesienia wszystkich barier umownych dla swobodnego przepływu gazu, aktywnych działań zapewniających ściślejszą integrację tych rynków, a także do zapewnienia konkurencyjnych cen gazu poprzez powiązanie z poziomami referencyjnymi oraz częste rewizje. Gazprom ma też odstąpić od roszczeń w sprawie Gazociągu Południowego.

Komentarze