Reklama

Portal o energetyce

KE: 1 mld $ dla Ukrainy na zakupy gazu

Wiceprzewoodniczący KE ds. Unii Energetycznej, Maroš Šefčovič, zapowiedział, że UE udzieli Ukrainie pomocy finansowej w wysokości miliarda dolarów. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup dodatkowych 19 mld m3 gazu, który powinien zostać wtłoczony do podziemnych magazynów przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2015/2016. Jest to jeden z najważniejszych warunków stawianych przez Gazprom w toczących się negocjacjach trójstronnych.

Šefčovič wyraził również obawy, stanowiące zarazem uzasadnienie powyższej decyzji, związane z wysokością ukraińskich rezerw gazu. Jego zdaniem są one niewystarczające dla zapewnienia płynnego tranzytu surowca w nadchodzącym okresie zimowym. Według Ministerstwa Energetyki Ukrainy, w chwili obecnej, objętość zmagazynowanego ,,błękitnego paliwa” kształtuje się na poziomie 11 mld m3. Dla porównania, przed sezonem 2014 / 2015 było to 16,6 mld m3.

Ukraiński Minister Energetyki poinformował, że spełnienie żądań Gazpromu w zakresie zakupu dodatkowego wolumenu gazu będzie możliwe tylko w przypadku spełnienia kilku warunków: ,,Wpompowanie dodatkowych 19 mld m3 gazu do podziemnych magazynów będzie możliwe tylko w określonych warunkach ekonomicznych: po pierwsze jeżeli cena surowca ukształtuje się na poziomie poniżej 200 $ za 1000 m3 (w II kwartale 2015 r. było to 247,18 $ / przyp. red.), po drugie natomiast, jeśli uzyskamy wsparcie ze strony Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego”.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama