Reklama

Gaz

Istotny element Korytarza Północ-Południe powstanie w 2018 roku

  • Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl
    Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl

Do końca 2018 roku w kilkunastu gminach województw wielkopolskiego i dolnośląskiego powstanie 168 km gazociągu Lwówek-Odolanów - poinformował w poniedziałek w komunikacie Gaz-System.

Gaz-System podpisał umowy na realizację tej inwestycji w kilkunastu gminach w województwie wielkopolskim i dolnośląskim. Jak podkreślił operator, gazociąg Lwówek-Odolanów to ważna część międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Będzie to ostatni element magistrali gazowej łączącej terminal LNG w Świnoujściu z podziemnymi zbiornikami gazu w Wierzchowicach w województwie dolnośląskim i Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot. Gaz-System

W gminach Lwówek, Kuślin, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Kamieniec, Kościan, Krzywiń, Osieczna, Krzemieniewo, Poniec, Krobia, Pępowo, Kobylin, Zduny, Cieszków, Milicz, Sulmierzyce i Odolanów, zatrudnione przez Gaz-System konsorcja firm: PORR Polska Infrastructure S.A., O.T. Industries-KVV Contractor CO. LTD. oraz JT S.A., IMP PROMONT d.o.o. wybudują nowy gazociąg tzw. wysokiego ciśnienia.

Budowa gazociągu jest podzielona na dwa etapy: pierwszy obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km w województwie wielkopolskim), drugi - połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km w województwie wielkopolskim i dolnośląskim).

Korytarz Północ-Południe

"Gazociąg wysokiego ciśnienia Lwówek-Odolanów powstanie z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych technologii, przy wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów oraz najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń" - zapewnił operator i podkreślił, że podczas realizacji inwestycji będzie zapewniony profesjonalny nadzór inwestorski i przyrodniczy. 

"Trasa gazociągu przebiega w większości w strefie ochronnej gazociągów już istniejących, co nie generuje nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów. Dzięki inwestycji do lokalnych budżetów wpłynie podatek od nieruchomości stanowiący 2 proc. wartości infrastruktury gazowej, zlokalizowanej na terenie gminy - napisał operator w komunikacie.

Gaz-System uzyskał dofinansowanie budowy gazociągu Lwówek-Odolanów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość środków unijnych to ponad 472 mln zł. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”.

Zobacz także: Zakończono konsultację regulaminu kluczowej procedury ws. Baltic Pipe 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama