Reklama

Elektromobilność

Honda uruchomiła nowatorski system zarządzania energią

Fot. Honda
Fot. Honda

Honda, w swoim europejskim centrum badawczo-rozwojowym zlokalizowanym w niemieckim Offenbach, zainwestowała w zaawansowaną dwukierunkową technologię ładowania, która pomaga w efektywniejszym zarządzaniu energią na terenie placówki. Projekt powstał we współpracy z  EVTEC i The Mobility House. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, to kolejny krok na drodze do „zeroemisyjnego społeczeństwa”.

System będzie w przyszłości dostępny dla gospodarstw domowych.  Umożliwia dwukierunkowe przesyłanie energii, zarówno z sieci, jak i do sieci.

Podczas wrześniowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Honda zaprezentowała system dystrybucji energii Power Manager. Umożliwia on transfer energii pomiędzy pojazdami elektrycznymi a siecią dzięki wykorzystaniu technologii V2G. Nowy projekt jest rozwinięciem tego systemu na większą skalę.

Poprzez dwukierunkowy transfer energii, prąd jest pobierany z sieci lub generowany przez panele fotowoltaiczne i ładuje akumulatory trakcyjne pojazdów elektrycznych podłączonych do systemu. Jednocześnie energia zgromadzona w akumulatorach EV może być przesłana z powrotem, co pomaga ustabilizować sieć.

System pozwoli na zoptymalizowanie procesu zarządzania energią w niemieckim centrum badawczo-rozwojowym Hondy i w zmaksymalizowaniu wykorzystania energii słonecznej. Projekt umożliwi również przetestowanie interakcji, kompatybilności i przepływu mocy między poszczególnymi komponentami, w tym akumulatorami do EV i ogniwami fotowoltaicznymi.

System wspomoże ponadto zaawansowaną ładowarkę do EV, która została zainstalowana w placówce w Offenbach latem tego roku. Honda twierdzi, że to najbardziej zaawansowane urządzenie tego typu na świecie.  Urządzenie dostarcza prąd o mocy do 150 kW i pozwala na jednoczesne ładownie 4 pojazdów korzystających z różnych złącz. Od czerwca odbyło się tam 447 sesji ładowania, co pozwoliło na redukcję emisji CO2 o 3,87 tony.

Honda zapowiedziała niedawno, że w 2022 r. wprowadzi do sprzedaży samochody elektryczne, które będą dysponować zasięgiem 240 km już po 15 minutach od rozpoczęcia ładowania.

pam/ORPA

Reklama

Komentarze

    Reklama