Reklama

Portal o energetyce

Héjj: Węgry gotowe na konfrontację z KE w sprawie Paks

Komisja Europejska wystosowała zastrzeżenia do rządu węgierskiego w związku z budową elektrowni Paks II. Chodzi o udzielenia stronie rosyjskiej, która kredytuje inwestycję, związanych z nią zamówień „z wolnej ręki”. To kontrowersyjne w kontekście unijnej dyrektywy o zamówieniach publicznych. Według węgierskiego politologa Dominika Héjj Budapeszt jest gotowy na kontynuację procesu inwestycyjnego nawet kosztem sporu z Brukselą. Powodem są czynniki polityczne i ekonomiczne. 

„Powodem wątpliwości KE odnośnie budowy Paks II jest m.in. kwota zamówień jakie poza procedurą przetargową otrzymają Rosjanie w ramach tej inwestycji – mowa o 12,5 mld euro” – twierdzi Héjj. Redaktor „Kropka.hu” podkreśla także, że „Rząd w Budapeszcie dostarczył Brukseli wszelkie niezbędne dokumenty i wyjaśnienia. Ponadto dysponuje także pozwoleniami na budowę podpisanymi przez José Manuela Barroso (byłego przewodniczącego KE), a Unia miała czas na zawetowanie inwestycji do 23 listopada”. 

Ekspert jest pewien, że mimo zastrzeżeń KE Węgry będą kontynuować inwestycję zgodnie z harmonogramem ponieważ „Została już uruchomiona linia kredytowa, a Budapeszt zaczął płacić odsetki”. „Poza tym w 2018 ma ruszyć budowa elektrowni, a wtedy odbędą się wybory, co ma duże znaczenie dla Orbana” – dodaje Héjj. „Najważniejsze są jednak powody ekonomiczne – Węgry już teraz importują 30% energii, bez Paks II trend ten będzie się umacniał. Niemożliwe staną się także obniżki cen energii dla społeczeństwa” – konkluduje redaktor „Kropka.hu”.

Zobacz także: Węgry planują renacjonalizację infrastruktury energetycznej

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama