Reklama

Gasną nadzieje na przedłużenie wsparcia dla starych elektrowni węglowych

Autor. Flickr/Álvaro Millán

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła stanowisko ws. rynku mocy, które nie uwzględniło wsparcia dla starych elektrowni węglowych po 2025 r.

Reklama

O przedłużenie wsparcia do 2028 r. zabierał m.in. Jerzy Buzek. "WAŻNE: stanowisko komisji #ITRE ws. reformy rynku energii #UE przyjęte właśnie dużą większością (55 za, 15 przeciw). Mimo prób i wysiłków m. in. @JerzyBuzek odrzucono, niestety - ważną dla 🇵🇱 - poprawkę warunkowo dopuszczającą wsparcie elektrowni węglowych z rynku mocy po 2025 r." - napisał na Twitterze współpracownik byłego premiera, Ryszard Pawlik.

Reklama
Reklama

To bardzo komplikuje sytuację w polskiej energetyce. Przedłużenie wsparcia dla starych węglówek (niespełniających unijnego standardu emisji 550 g CO2/kWh) na rynku mocy kupiłoby Polsce czas na przyspieszenie zmian w miksie energetycznym i utrzymanie sterowalnego zasobu bloków węglowych potrzebnych do swobodnego zaspokojenia popytu.

Sprawa jeszcze nie jest przesądzona, ale to właśnie Parlament miał być adwokatem przedłużenia wsparcia do 2028 r. w tzw. trilogu. Nie znamy jeszcze stanowiska Rady Europejskiej.

Reklama

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nieustannie ostrzegają, że po 2025 r. będą miały problem ze zbilansowaniem systemu. Pomimo intensywnego wzrostu mocy odnawialnych, trudno będzie zbilansować system w okresach, gdy OZE nie generują energii. Przy scenariuszu zakończenia wsparcia po 2025 r. z naszego systemu wypadnie łącznie 3,5 GW, czyli ok. 12 proc. wszystkich mocy w węglu.

Reklama
Reklama
YouTube cover video

Komentarze

    Reklama