Reklama

Górnictwo

Tauron przeanalizuje opcję partnera strategicznego dla ZG Janina i Tauron Ciepło

Fot. Tauron
Fot. Tauron

Tauron przeanalizuje opcję znalezienia partnera strategicznego dla należącej do Tauron Wydobycie kopalni Janina oraz spółki Tauron Ciepło, który by kupił te aktywa, a jednocześnie kontynuował współpracę z grupą - poinformował PAP Biznes wiceprezes Tauronu Marek Wadowski.

Tauron, zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych, przeprowadzi rynkową weryfikację możliwości optymalizacji portfela inwestycji kapitałowych oraz ograniczenia działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym. Jak podano, analizowane będą m.in. opcje poszukiwania nabywców dla Zakładu Górniczego Janina i spółki Tauron Ciepło. 

"Przyglądamy się naszym aktywom w obszarze energetyki konwencjonalnej, czyli jednej z kopalń Tauronu Wydobycie, czyli ZG Janina i spółce Tauron Ciepło i chcemy sprawdzić, czy możliwe będzie zbudowanie partnerstwa strategicznego, znalezienie wiarygodnego partnera, który by przejął własność takiego aktywa, a jednocześnie by kontynuował współpracę z grupą Tauron. Przez jakiś czas będziemy bowiem potrzebować węgla z kopalni Janina, więc kupowalibyśmy go na warunkach rynkowych. Nie chcielibyśmy zrywać relacji biznesowych. Podobnie w przypadku Tauron Ciepło, część sieci tej spółki jest powiązana z Tauron Wytwarzanie" - powiedział PAP Biznes wiceprezes Wadowski. 

Poinformował, że aktualizacja kierunków strategicznych nie oznacza decyzji odnośnie tych aktywów.  

"Chcemy zweryfikować, czy taki kierunek byłby dla grupy korzystny i opłacalny. Będziemy rozmawiać, szukać partnerów. Chcielibyśmy to sprawdzić tak szybko, jak to możliwe. Żadne rozmowy nie są jeszcze prowadzone. Później, do podjęcia decyzji potrzebować będziemy zgód korporacyjnych" - powiedział wiceprezes. 

Poinformował, że spółka jest zainteresowana sprzedażą swojego pakietu udziałów w PGE EJ1. Rozważa się również sprzedaż udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola. (PAP)

Komentarze