• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Strajk górników w Rosji. 70 osób rozpoczęło głodówkę

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

70 górników uczestniczy w strajku głodowym w kopalni złota w Kraju Zabajkalskim w azjatyckiej części Rosji - podały w środę rosyjskie media. Protestujący żądają wypłaty zaległych pensji. Wszczęto śledztwo w sprawie dotyczącej wykroczeń właściciela kopalni.

Jak poinformowała w środę prokuratura, łączne zaległości wobec pracowników, którym nie wypłacono pensji za maj i czerwiec, sięgają około 32 mln rubli (ponad 505 tys. USD).

Górnicy przerwali pracę we wtorek i część z nich rozpoczęła tego dnia protest głodowy. W środę liczba uczestników głodówki wzrosła do 70.

Właściciel kopalni, firma Urjumkan, powołuje się na stawiane przez bank przeszkody w przekazywaniu środków. Według pracowników kopalni powodem działań banku są zobowiązania kredytowe firmy.

Kopalnia działająca w miejscowości Wierszyno-Darasunski wcześniej należała do firmy Jużurałzołoto, a w zeszłym roku przejęła ją grupa Urjumkan. Władze tego przedsiębiorstwa prowadziły rozmowy o udzieleniu kredytu bankowego, który pozwoliłby na dalszą działalność kopalni.

W 2017 roku, przed zmianą właściciela, górnicy tej kopalni dwukrotnie strajkowali z powodu zaległości w wypłacie pensji.

jw/PAP

Komentarze