• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Soboń: Od września rozpoczną się w Brukseli rozmowy ws. pomocy publicznej dla górnictwa

Fot. PAP
Fot. PAP

W połowie września w Brukseli zaplanowano spotkanie strony polskiej z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws. prenotyfikacji programu dla górnictwa węgla kamiennego, opartego na zapisach umowy społecznej dotyczącej transformacji tej branży - poinformował w piątek wiceszef MAP Artur Soboń.

Wiceminister, który przewodniczył delegacji negocjującej podpisaną w końcu maja br. umowę społeczną dla górnictwa, ocenił, że uzyskanie kierunkowej zgody Komisji w sprawie prenotyfikacji to kwestia miesięcy, wyrażając przy tym nadzieję, że nastąpi to „jak najszybciej”.

Podpisana ze związkami zawodowymi umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska.

Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. Na podstawie umowy społecznej w Brukseli złożony został wniosek prenotyfikacyjny; obecnie resort aktywów odpowiada na dodatkowe pytanie Komisji w tej sprawie.

„Odpowiadamy na pytania, rozmawiamy z Komisją, planujemy w połowie września wizytę w Brukseli; jesteśmy w trakcie rozmów prenotyfikacyjnych tego dokumentu, który złożyliśmy” – powiedział w piątek w Jastrzębiu-Zdroju PAP wiceminister Soboń, uczestniczący w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Przypomniał, że wniosek prenotyfikacyjny został złożony zgodnie z formularzem dotyczącym pomocy publicznej, przy współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. „Więc nie jest to wprost notyfikacja samej umowy społecznej, ale wniosku, który jest przygotowany w oparciu o podpisaną umowę społeczną” – sprecyzował Soboń.

Zapewnił, że MAP informuje stronę społeczną o zakresie prowadzonych z Komisją rozmów. „One dotyczą wszystkich kwestii związanych i z kosztami kwalifikowanymi i samymi instrumentami wsparcia, które KE przygotowała, czyli m.in. Funduszem Sprawiedliwej Transformacji i sposobem powiązania tych obu instrumentów” – powiedział wiceszef MAP.

„To są pytania (ze strony KE – PAP) dotyczące wszystkich możliwych kwestii; to jest kilkadziesiąt stron kolejnego materiału, który właśnie w ubiegłym tygodniu przesłaliśmy. Cały czas jesteśmy w dialogu” – zapewnił Soboń.

reklama
reklama

Ocenił, iż w sytuacji, kiedy strona polska będzie miała już kierunkową zgodę Komisji Europejskiej w sprawie programu dla górnictwa, będziemy gotowi do szybkiej notyfikacji umowy.

„Przy założeniu, że we wszystkich kwestiach jesteśmy w stanie jakoś porozumieć się kierunkowo przy prenotfikacji, notyfikacja będzie łatwiejsza” – powiedział wiceminister. Jak poinformował, „praktycznie gotowy” jest już projekt ustawy, która ma przełożyć uzgodniony społecznie i notyfikowany przez KE program dla górnictwa na język legislacyjny.

„Praktycznie ustawę mamy już gotową, więc gdyby była kierunkowa zgoda Komisji, to oczywiście wtedy rozpoczniemy formalnie już notyfikację - bo notyfikacja jest procesem o wiele bardziej formalnym niż prenotyfikacja” – podsumował w piątek Soboń.

Źródło:
PAP

Komentarze