• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Rezygnacja z węgla będzie kosztowała Grecję miliardy euro

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Grecja wyda 5 miliardów euro, aby zrównoważyć społeczno-ekonomiczne konsekwencje rezygnacji z wykorzystywania węgla - poinformował Kostis Hatzidakis, minister energii.

Cytowany przez agencję Reutera minister powiedział dziennikarzom, że na wspomnianą powyżej sumę złoża się środki państwowe, unijne oraz pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ich wyadtkowanie jest bezpośrednio związane z dekarbonizacją greckiej energetyki (w perspektywie roku 2028) oraz realizacją celów klimatycznych UE do 2050. 

Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na realizację projektów infrastrukturalnych, szkolenia, i dotacje dla przedsiębiorców. Mają one pomóc głównie w transformacji Macedonii Zachodniej oraz południowego Peloponezu. Regiony te są głównymi dostawcami taniego węgla brunatnego, na którym Grecja od ponad 50 lat opiera swoją elektroenergetykę.

Grecki rząd zobowiązał się, że do roku 2023 wyłączy z użytkowania 80% mocy węglowych, znajdujących się w portfelu państwowej firmy Public Power Corporation. To największa spółka elektroenergetyczna w kraju.

Minister oświadczył również, że obecnie w fazie przygotowania znajduje się ok. 16 prywatnych inwestycji związanych m.in. z OZE. Ich efektem ma być powstanie ponad 8 tysięcy nowych miejsc pracy. Dla Grecji to szczególnie ważne, ponieważ zmaga się ona z najwyższym bezrobociem w całej strefie euro.

Komentarze