Reklama

Górnictwo

Prezes JSW: rynek nam sprzyja

Fot. JSW
Fot. JSW

Od połowy sierpnia obserwujemy dynamiczny wzrost notowań węgli koksujących; rynek nam sprzyja - ocenił w czwartek prezes wyspecjalizowanej w produkcji tego typu węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny, komentując wyniki grupy JSW za trzy kwartały tego roku.

W czwartkowym komentarzu do wyników przedstawiciele spółki ocenili, iż sytuacja finansowa JSW poprawia się, zaś znaczny wpływ na wyniki miała poprawa koniunktury na międzynarodowych rynkach węgla, koksu i stali.

Po dziewięciu miesiącach 2021 roku Grupa JSW odnotowała 62,7 mln zł straty netto, wobec 1 mld 88,6 mln zł straty netto rok wcześniej. W samym trzecim kwartale br. Grupa wypracowała 267,8 mln zł zysku netto.

"Rynek nam sprzyja, tym bardziej, że wzrasta też zapotrzebowanie na węgiel koksowy poza Chinami. Pamiętajmy, że rynek koksu jest rynkiem globalnym, a koks z Polski konkuruje z dostawami tego surowca z całego świata" – skomentował prezes JSW, cytowany w komunikacie jastrzębskiej spółki.

image

 Reklama

Prezes zauważył, że światowy handel koksem wyniósł w drugim kwartale br. 7,2 mln ton i był to najwyższy kwartalny wynik od co najmniej dziesięciu lat.

Wartość wskaźnika EBITDA grupy JSW (bez zdarzeń jednorazowych) ukształtowała się w ciągu trzech kwartałów br. na poziomie 1 mld 44,2 mln zł. Produkcja węgla ogółem spadła o 4,1 proc. i wyniosła 10,2 mln ton, wzrosła natomiast o 15,1 proc. produkcja koksu, która osiągnęła poziom blisko 2,8 mln ton.

Sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW wzrosła w ciągu 9 miesięcy tego roku o 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniosła 11,1 mln ton. Wielkość sprzedaży koksu wzrosła o 1,4 proc. i wyniosła 2,7 mln ton.

W trzech kwartałach br. wzrosły również ceny węgla metalurgicznego (koksowego) i koksu - odpowiednio o 4,5 proc. oraz 40,8 proc. Przyczyniło się to do ponad 31-procentowego wzrostu przychodów ze sprzedaży w Grupie JSW, które od początku roku do końca września przekroczyły 6,7 mld zł.

Zatrudniająca ok. 22 tys. pracowników Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej.

W miniony poniedziałek JSW poinformowała w komunikacie o weryfikacji podstawowych założeń operacyjnych na 2021 rok, zmniejszając zakładany na ten rok poziom wydobycia węgla z ok. 16 mln ton (jak zapisano w strategii spółki) do 13,8 mln ton. Weryfikacji dokonano w porozumieniu z partnerami handlowymi JSW, zaś wysyłki węgla są realizowane zgodnie z umowami, dzięki zgromadzonym zapasom.

Zmiana założeń produkcyjnych wynika przede wszystkim ze stopniowej zmiany związanej z przechodzeniem spółki na zwiększoną produkcję węgla koksowego. "Po zmianie modelu funkcjonowania oraz przeprowadzeniu inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, od 2031 roku JSW będzie mogła produkować głównie węgiel metalurgiczny" - ocenił w miniony wtorek Tomasz Cudny.

W kolejnych latach JSW zakłada roczną produkcję węgla powyżej 14 mln ton oraz wzrost jakości i udziału w produkcji węgla metalurgicznego.

Jak wiosną informowała JSW, w ub. roku węgiel koksowy stanowił ok. 77 proc. całej produkcji węgla w kopalniach spółki. Pozostałą część stanowił węgiel energetyczny. We wrześniu br. wiceprezes JSW Sebastian Bartos zapowiadał, że w tym roku JSW zamierza zwiększyć udział węgla koksowego w całości produkcji do ok. 85 proc.

Źródło:PAP
  • JSW

Komentarze