Reklama

Górnictwo

Prairie Mining składa pozew przeciwko Polsce. Chce ponad 4 mld zł odszkodowania

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Australijska spółka wydobywcza Prairie Mining składa pozew przeciwko Polsce. Będzie domagać się 806 milionów funtów odszkodowania, czyli ok. 4,2 mld złotych.

„W ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska, Spółka złożyła pozew w postępowaniu arbitrażowym, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP (równowartość 1,5 mld AUD lub 4,2 mld PLN), oszacowanego przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń wynajętych przez spółkę Prairie” - stwierdziła spółka w komunikacie.

image

 Reklama

„Roszczenie odszkodowawcze przeciwko Polsce zostało złożone do Trybunału w ramach arbitrażu obejmuje wycenę wartości szkód i utraconych przez spółkę Prairie zysków związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone odsetki związane z ewentualnymi odszkodowaniami” - wskazuje Prairie Mining.

Prairie twierdzi, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do Spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama