Reklama

Górnictwo

PKP Cargo: Wzrost zysku netto o 42%

Fot. PKP Cargo
Fot. PKP Cargo

Grupa PKP CARGO osiągnęła lepsze wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez Spółkę.

W okresie styczeń-marzec 2019 roku przychody z działalności operacyjnej Grupy PKP CARGO wyniosły 1 mld 270 mln zł, czyli o 54 mln zł więcej (4,4 proc.) niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. EBITDA wyniosła 258 mln zł, w czym zawarte jest także 31 mln zł wynikające ze zmian w księgowaniu wynikających z zastosowania MSSF 16. Na potrzeby porównania rok do roku, gdybyśmy nie uwzględniali wpływu MSSF 16, EBITDA za pierwszy kwartał 2019 wyniosłaby 227 mln zł, co oznacza, że byłaby wyższa o 27 mln zł niż w pierwszym kwartale 2018 roku (wzrost o 13,5 proc.). Znacznie, bo ponad 42 proc., wzrósł rok do roku zysk netto: z 36 do 53 mln zł.

Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe mimo nie najlepszego początku roku dla branży towarowych przewozów kolejowych w Polsce. Przewoźnicy odnotowali spadki przewozów i dotyczyło to także PKP CARGO, choć ten spadek był u nas stosunkowo niewielki, bo tylko o 2,7 proc.: z 29,4 mln ton do 28,6 mln ton. Skoro mimo to udało się nam podnieść przychody, EBITDA i zyski, to mamy najlepszy dowód na to, iż nasza spółka podnosi efektywność swojej działalności – wyjaśnia Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Warsewicz dodaje, że jest to rezultat przemyślanej polityki biznesowej.–Gdy na początku roku byłem pytany o prognozy na 2019 rok, podkreślałem, że interesuje nas przede wszystkim osiągnięcie lepszych wyników finansowych niż w 2018 roku, aby podnosić wartość przedsiębiorstwa dla akcjonariuszy. I ten cel, jak wynika z szacunkowych danych, w pierwszym kwartale udało się zrealizować – stwierdził Czesław Warsewicz.

Prezentowane wyniki mogą się jeszcze zmienić. Pełne, oficjalne dane finansowe Grupy PKP CARGO za pierwszy kwartał zostaną podane podczas konferencji wynikowej 23 maja. (PKP Cargo)

Reklama

Komentarze

    Reklama