• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Papież Franciszek pełen nadziei wobec COP24 w Katowicach

Fot.:Episkopat Polski
Fot.:Episkopat Polski

Papież Franciszek powiedział w piątek, że grudniowa konferencja klimatyczna COP24 w Katowicach może być "kamieniem milowym" na drodze wyznaczonej przez porozumienie zawarte w Paryżu w 2015 roku. Zaapelował do rządów o uszanowanie wziętych na siebie zobowiązań.

Franciszek wygłosił przemówienie do uczestników zorganizowanej w Watykanie konferencji pod hasłem "Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na Ziemi" z okazji trzeciej rocznicy publikacji jego ekologicznej encykliki "Laudato sí". Na obrady przybyli m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wiceminister środowiska, prezydent konferencji COP24 w Katowicach Michał Kurtyka.

Zwracając się do uczestników obrad papież oświadczył: "Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w Polsce w grudniu może być kamieniem milowym na drodze wyznaczonej przez porozumienie paryskie z 2015 roku". "Wszyscy wiemy, że dużo trzeba zrobić, by zrealizować zobowiązania przyjęte w Paryżu, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego" - dodał.

Franciszek przywołał słowa ze swej encykliki o tym, że redukcja emisji gazów cieplarnianych wymaga "uczciwości, odwagi i odpowiedzialności", przede wszystkim ze strony państw najpotężniejszych i najbardziej zatruwających środowisko. "Nie możemy pozwolić sobie na to, by stracić czas w tym procesie" - powiedział. 

ML/PAP

Komentarze