Reklama

Górnictwo

Miedź na LME zyskuje w reakcji na wprowadzanie szczepionek

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na poprawę perspektyw popytu, bo na świecie coraz szerzej stosowane są szczepionki na Covid-19, a kraje stymulują gospodarki. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 1,3 proc. - do 7.870,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 2,02 proc. do 3,5900 USD za funt.

Inwestorzy optymistycznie patrzą na perspektywy globalnego popytu na metale, bo na świecie wprowadzane są szczepionki na Covid-19.

W ponad 30 krajach na świecie podano już ponad 12,3 mln dawek szczepionki na Covid-19 - wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg.

Do tego rządy państw wspierają swoje gospodarki i stosują działania stymulujące wzrost.

"Ceny miedzi utrzymają się na wysokim poziomie, ponieważ poluzowanie polityki i globalne ożywienie gospodarcze będą wywierać pozytywny wpływ na handel" - oceniają analitycy Jinrui Futures Co.

Reklama

Reklama

W marcu 2020 r. popyt na miedź spadł do najniższego poziomu od ponad 3 lat, gdy pandemia koronawirusa zaatakowała wiele krajów na świecie.

Szybkie opanowanie epidemii Covid-19 w Chinach, które są największym odbiorcą metali bazowych na świecie, i wprowadzanie środków stymulujących gospodarki, wpłynęło jednak w następnych miesiącach na mocne zwiększenie popytu na miedź.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 82 USD do 7.766,00 USD za tonę.

Zakończony 2020 był jednak już drugim z kolei rokiem, gdy ceny miedzi zanotowały wzrosty.

Miedź drożała w ub. roku przez 9 kolejnych miesięcy - to najdłuższe takie pasmo zwyżek cen metalu od 1994 r. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama