Górnictwo

Miedź na LME w Londynie nieznacznie drożeje

Fot. Unsplash/Martin Kníže
Fot. Unsplash/Martin Kníže

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie drożeje. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej wobec 5.002,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 0,49 proc. do 2,2710 USD za funt.

Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na metale w Chinach, gdzie przywódcy tego kraju wskazują na wprowadzanie rozwiązań fiskalnych, aby umożliwić wznowienie krajowej produkcji, pobudzić popyt i przyspieszyć inwestycje po okresie wstrzymania gospodarki w czasie epidemii koronawirusa.

Tymczasem główni partnerzy handlowi Chin walczą o opanowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w ich krajach, a to utrudnia Chińczykom starania o wznowienie normalnej działalności gospodarczej.

W czasie 2 pierwszych miesięcy 2020 r. chiński eksport spadł łącznie o 17,2 proc., a analitycy oczekują dalszego dwucyfrowego spadku tego wskaźnika.

Popyt krajowy w Chinach jest też nadal słaby, pomimo postępów w pobudzaniu strony podażowej, bo dochody gospodarstw domowych gwałtownie spadły w wyniku "zamrożenia" chińskiej gospodarki na czas kryzysu zdrowotnego.

Analitycy zwracają uwagę, że mieszkańcy Chin niechętnie wydają swoje środki finansowe obawiając się, że koronawirus może jeszcze powrócić.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 38 USD do 5.002,00 USD za tonę.

Źródło:
PAP

Komentarze