Reklama

Górnictwo

Miedź na LME w Londynie drożeje

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje i może zaliczyć kończący się kwiecień jako najlepszy miesiąc od 2017 r. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 0,3 proc. - po 5.277,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,59 proc. do 2,3845 USD za funt.

Nastroje na rynkach metali poprawiły się po ogłoszeniu, że doroczna sesja chińskiego parlamentu, opóźniona w tym roku z powodu epidemii koronawirusa, rozpocznie się 22 maja.

Dla rynków to sygnał, że gospodarka Chin zaczyna powracać do normalności po szczytowym okresie zakażeń.

Podczas obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) uchwalane są nowe przepisy i ogłaszane cele gospodarcze na dany rok. Zwykle posłowie zbierają się w Pekinie w marcu, ale z powodu koronawirusa sesję opóźniono o ponad dwa miesiące.

"Ogłoszenie spotkania chińskiego parlamentu na 22 maja wsparło nastroje na rynkach" - piszą w nocie analitycy Citic Futures Co.

Sentyment rynkowych graczy poprawił się też po publikacji wskaźników PMI z Chin - z przemysłu i usług w kwietniu - powyżej 50 pkt., co oznacza ożywienie w tych sektorach.

Indeks PMI w Chinach w przemyśle w IV wyniósł 50,8 pkt., a w usługach wyniósł 53,2 pkt. - podali statystycy i Federacja Logistyki.

"W Chinach zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na miedź, a jej zapasy szybko spadają" - wskazują analitycy Citic.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 38 USD do 5.261,00 USD za tonę.

Od początku kwietnia metal na LME zyskał 6,6 proc., najwięcej od grudnia 2017 r. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama