Reklama

Górnictwo

JSW nawiązuje kontakt z firmą z RPA

Fot.: JSW
Fot.: JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa i należąca do niej spółka JSW Innowacje będą współpracować z południowoafrykańskim koncernem Sasol w transferze technologii umożliwiających produkcję z węgla gazu syntetycznego i innych paliw. Wkrótce spółki mają zawrzeć formalne porozumienie w tej sprawie.

Współpraca pomiędzy polskim i południowoafrykańskim koncernem może dotyczyć przede wszystkim produkcji paliw syntetycznych w Polsce na bazie krajowego węgla. JSW rozważa powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa syntetyczne na południu kraju.

"Polska to idealne miejsce na powstanie zakładu przetwarzającego węgiel na paliwo syntetyczne. Mamy cenne złoża węgla oraz politykę klimatyczną, która wpływa na jego możliwości wykorzystania. Idea produkcji gazu z węgla w Polsce nie jest nowatorska, ale być może dzięki zaangażowaniu JSW uda się ją wdrożyć – choćby pilotażowo" - powiedział prezes JSW Daniel Ozon, cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym spółki.

W ocenie prezesa powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu, ponieważ prowadziłoby do dalszego uniezależnienia Polski od Rosji, pozostającej głównym dostawcą gazu. Ozon zastrzegł, że ewentualna inwestycja w tej dziedzinie musi być poprzedzona niezbędnymi ekspertyzami dotyczącymi jej opłacalności.

Zakład koncernu Sasol w Secundzie w RPA to jedyna na świecie komercyjna fabryka wytwarzająca paliwa syntetyczne na bazie węgla, w tym produkująca gaz syntezowy poprzez zgazowanie węgla i reforming gazu ziemnego. W zakładzie używa się zastrzeżonej technologii do konwersji gazu syntezowego na syntetyczne komponenty paliwowe, gaz sieciowy i surowce chemiczne do dalszej produkcji rozpuszczalników, polimerów i innych chemikaliów.

W ostatnim czasie delegacja JSW, z wiceprezesem spółki Arturem Dyczko, odwiedziła zakład w Secundzie. Spółki zaplanowały kolejne rozmowy oraz rewizytę przedstawicieli koncernu Sasol w Polsce, podczas której ma zostać podpisany formalny dokument o współpracy obu firm. To pozwoli na organizację grup roboczych, które zajmą się dalszymi pracami.

Jak podała w czwartek JSW, głównym celem spotkania w RPA było dokładne poznanie działalności spółek oraz negocjacje. Przedstawiciele JSW poznali procesy technologiczne stosowane przez Sasol do produkcji gazu z węgla kamiennego, natomiast jastrzębska spółka zaprezentowała swoje plany oraz zrealizowane projekty oparte na innowacyjnych technologiach.

"Przekazaliśmy naszym partnerom informacje na temat planów rozwoju innowacyjnych technologii oraz częściowo już zrealizowanych projektach w zakresie nowych technologii. To m.in. wspólne działania z Instytutem Freinhofera, badania w zakresie separacji wodoru z gazów koksowniczych oraz plany produkcji włókien węglowych ze smoły koksowniczej" – wyjaśnił wiceprezes Dyczko.

Jak poinformował, Sasol zadeklarował chęć głębszej analizy możliwości zastosowania rozwiązań wdrażanych przez JSW w swoich zakładach. Podczas spotkania w RPA omówiono m.in. główne etapy procesu pozyskiwania płynnego paliwa z węgla kamiennego - przygotowanie paliwa węglowego do zgazowania, zgazowanie węgla, ochładzanie gazów w celu wykroplenia kondensatów wodnych i usuwania smół, usuwanie siarki oraz dwutlenku węgla z gazów.

Notowany na nowojorskiej giełdzie południowoafrykański Sasol to międzynarodowy koncern z rocznymi obrotami sięgającymi 15 mld USD. Zatrudnia ponad 30 tys. osób, działa w kilkudziesięciu krajach. Posiada 8 kopalń węgla, które wydobywają ok. 40 mln ton surowca rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia - w tym paliwa, wytwarzając ich ponad 30 mln baryłek rocznie. 

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama