Reklama

Górnictwo

Elektrownia Łagisza będzie wytwarzać więcej ciepła

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Elektrownia Łagisza w Będzinie będzie wytwarzać więcej ciepła dzięki inwestycji, na wykonanie której Tauron Wytwarzanie podpisał umowę z Mostostalem Warszawa. Celem projektu jest dostosowanie bloku 460 MW do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego.

Jak podał w czwartek Tauron Polska Energia, dostosowanie bloku do produkcji ciepła wymaga modernizacji turbiny, zabudowy podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacji stacji ciepłowniczej. Dla zabezpieczenia dostaw ciepła w szczycie zapotrzebowania oraz jego rezerwowania zbudowane zostaną kotły szczytowo - rezerwowe. Kontrakt między Tauron Wytwarzanie i Mostostalem Warszawa obejmuje też dostosowanie układu wyprowadzenia ciepła w Elektrowni Łagisza.

Przewidziane w umowie prace będą polegały na zabudowie wymienników ciepła wykorzystujących parę pobraną z układu przepływowego turbiny i wykonaniu niezbędnych połączeń technologicznych. Umowa obejmuje również budowę rurociągów ciepłowniczych łączących projektowane wymienniki ciepła z istniejącą siecią wody grzewczej oraz modernizację istniejącej centralnej stacji ciepłowniczej na terenie elektrowni. Wartość tego kontraktu to około 53 mln zł.

W czerwcu tego roku podpisano umowę z GE Power Sp. z o.o. na wykonanie modernizacji turbozespołu parowego, zadanie jest w trakcie realizacji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy kotłów szczytowo-rezerwowych jest w toku. Planowana data zakończenia inwestycji to 2019 r.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in.: Tauron Wytwarzanie i Tauron Wydobycie. Od 2010 r. akcje Tauron Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama