Reklama

Górnictwo

Chludziński: Strategia, elastyczność i porozumienie społeczne filarami dobrych wyników KGHM

Fot. www.kghm.com.pl
Fot. www.kghm.com.pl

Opieramy naszą działalność na strategii, elastyczności oraz porozumieniu społecznym. Dzięki temu w tych trudnych czasach wypracowaliśmy jeden z najlepszych kwartalnych wyników netto w historii firmy - mówił dzisiaj Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A. podczas konferencji prasowej.

Prezes KGHM na początku swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że niezwykle istotne jest oparcie funkcjonowania o partnerstwo społeczne, obejmujące również związki zawodowe. „Dzięki temu w tych >nienormalnych< czasach możemy działać normalnie”.

Marcin Chludziński zwrócił uwagę, że dobre wyniki spółki zostały wypracowane w bardzo trudnym otoczeniu makroekonomicznym, ponieważ cena miedzi spadła o 9,3%. W tym samym okresie odnotowano również wzrost ceny srebra - o 8,5% oraz umocnienie dolara względem złotego o 3,4%. „Są to oczywiście dane, które pokazują wpływ pandemii na gospodarkę. Nie jest tajemnicą, że spadły ceny metali, w tym miedzi. Był to zresztą trend, który obserwowaliśmy również w 2019 roku, szczególnie w kontekście toczących się wówczas wojen handlowych USA - Chiny” - mówił.

„Pomimo tego spadku cen mamy jednak dobre informacje produkcyjne, czyli: 1% wzrost produkcji miedzi, 3% wzrostu produkcji srebra oraz 7,4% spadku kosztu C1. Można powiedzieć, że w trudnych czasach udało nam się: utrzymać produkcję, utrzymać sprzedać oraz utrzymać w ryzach koszty. To widać w wynikach finansowych: 25% wzrost wyniku netto.” - klarował Marcin Chludziński. Spadki w zakresie EBITDA oraz przychodów są w jego opinii bezpośrednim efektem uwarunkowań makroekonomicznych.

Prezes KGHM zwrócił uwagę, że priorytetem dla spółki w czasie pandemii jest bezpieczna praca. Utrzymanie produkcji, sprzedaży oraz dyscypliny kosztowej, w czasie gdy na świecie firmy często wstrzymują aktywność, jest jego zdaniem dużym sukcesem.

„Nie ukrywam, że wiąże się to z podejmowaniem często trudnych decyzji. Mamy nowe parametry, nowe zmienne, które sprawiają, że trzeba szybko reagować” - kontynuował. Dużym atutem spółki, zarówno w czasie wojen handlowych z ubiegłego roku, jak i w dobie pandemii, okazać miała się jej elastyczność.

Sternik KGHM zwrócił również uwagę, że obecnie, kiedy rozmawiamy o ekonomii, to mówimy w pierwszej kolejności o sytuacji zdrowotnej. „To determinuje jak działają gospodarki i dokąd zmierzają”. Dodał, że choć pierwszy kwartał był dla spółki dobry, to   istnieje wiele zmiennych i trzeba o tym pamiętać.

„Gdybyśmy nie byli przygotowani na dynamiczne zmiany sytuacji, to trudno byłoby nam sobie poradzić” - wyjaśniał prezes Chludziński. Wspomniał również, że w ostatnim czasie nierzadko zagraniczne podmioty zgłaszają się z pytaniami dotyczącymi działań firmy: „Pytają nas co robimy, jak reagujemy - dzielimy się doświadczeniami”. 

„Patrzymy z nadzieją na następne tygodnie, wiedząc równocześnie, że rzeczywistość może nas zaskoczyć, bo istnieją czynniki, które są od nas niezależne - jak choćby rozwój pandemii” - podsumował Marcin Chludziński.

Komentarze