Reklama

Górnictwo

Ceny miedzi w Londynie zniżkują po 3 sesjach z zyskiem

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie spadają, po 3 poprzednich sesjach z zyskiem. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana niżej o 0,1 proc. wobec 6.594,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź jest bez zmian i kosztuje 2,9820 USD za funt.

Chilijski państwowy producent miedzi - Codelco - który na kilka dni wstrzymał niektóre prace górnicze w czasie ulewnych deszczy, teraz podał, że wszystkie kopalnie działają już normalnie.

Kopalnia Codelco - Chuquicamata - wstrzymała pracę w poniedziałek wieczorem. Pobliskie kopalnie Ministro Hales i Radomiro Tomic również wstrzymały swoją działalność jako środek ostrożności - z powodu złej pogody.

Na rynkach w centrum uwagi pozostają tymczasem napięcia w relacjach pomiędzy USA a Chinami po tym, jak Pekin wystrzelił 4 rakiety w kierunku Morza Południowochińskiego w reakcji na nałożenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa sankcji na chińskie firmy.

USA objęły w środę sankcjami 24 chińskie firmy i grupę osób w związku z budową sztucznych wysp i obiektów wojskowych na Morzu Południowochińskim oraz działaniami chińskiej armii w tym regionie - poinformowały amerykańskie resorty handlu i spraw zagranicznych.

Ministerstwo Handlu USA podało, że 24 firmy objęte sankcjami odegrały rolę w "budowie konstrukcji wojskowych i w militaryzacji potępianych na arenie międzynarodowej sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim".

Departament Stanu USA z kolei oznajmił, że nakłada restrykcje wizowe na grupę obywateli Chin, którzy za powyższe działania "byli odpowiedzialni bądź byli w nie zaangażowani". Zapowiedział też, że USA będą nadal stosować środki nacisku, "dopóki Pekin nie zaprzestanie polityki wymuszeń" w tym regionie.

W lipcu chińskie siły zbrojne przeprowadziły intensywne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim, w których uczestniczyły m.in. bombowce H-6G i H-6J.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 65 USD do 6.594,00 USD za tonę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama