Reklama

Górnictwo

Ceny miedzi na LME w Londynie rosną po danych z Chin

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na giełdzie metali LME w Londynie ceny miedzi rosną po optymistycznych danych gospodarczych z Chin. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 1,3 proc. - po 9.199,50 USD za tonę - informują maklerzy.Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,24 proc. do 4,1310 USD za funt.

Produkcja przemysłu w Chinach w I-II wzrosła o 35,1 proc. rdr YTD, przy prognozie +32,2 proc., a sprzedaż detaliczna wzrosła w tym czasie o 33,8 proc. wobec szacunków +32,0 proc.

To sygnalizuję lepszą od oczekiwanej aktywność chińskiej gospodarki i daje rynkom optymizm dotyczący popytu na surowce, bo Chiny są największym na świecie odbiorcą metali nieszlachetnych.

Ceny miedzi zyskują też w reakcji na ryzyka związane z dostawami tego metalu w miarę zbliżania się do globalnego deficytu.

Jeremy Weir, szef Trafigua, globalnego giganta w handlu surowcami, powiedział podczas piątkowego seminarium Fastmarkets Copper, że zbliża się globalny deficyt podaży miedzi, jeśli nie zostaną uruchomione nowe projekty związane z wydobyciem.

Reklama
Reklama

Weir ocenił, że wzrost popytu na miedź będzie napędzany przez produkcję pojazdów elektrycznych, zwiększenie wydatków na infrastrukturę i wzrosty na rynkach wschodzących.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 28 USD, czyli 0,3 proc. do 9.086 USD za tonę.
W ub. tygodniu miedź w Londynie zdrożała o 2,1 proc.

Miedź na LME zaliczyła też zakończony niedawno luty już jako 11. z kolei miesiąc ze zwyżką notowań.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama