Reklama

Portal o energetyce

Gigant z sektora oil&gas wyda miliardy na zieloną transformację

Fot. Gerry Machen / Flickr
Fot. Gerry Machen / Flickr

Francuski koncern Total poinformował, że zwiększy swoje roczne inwestycje w energię odnawialną i elektroenergetykę o 50%. Spółka idzie w ślady europejskich konkurentów, którzy w ostatnich miesiącach ochoczo deklarują dokonywanie zielonych transformacji.

Agencja Reutera informuje, że w obliczu nienajlepszych długoterminowych prognoz popytu na ropę naftową, Total przyspieszył prace związane z poszukiwaniem alternatywnych źródeł dochodów. Poczesne miejsce w nowej strategii spółki zajmują takie kwestie jak dostarczanie energii elektrycznej oraz rozwój segmentu energetyki odnawialnej. 

„Działania związane z dywersyfikacją zwiększają odporność i niwelują wahania cen ropy” - wyjaśnia Patrick Pouyanne, prezes i dyrektor naczelny Total. Warto jednak nadmienić, że spółka informowała niedawno o obniżeniu rocznych wydatków z 15 do 12 miliardów dolarów. Ponowny wzrost w tym zakresie przewidywany jest na lata 2022 - 2025. To oczywiście związane z pandemią koronawirusa, która w szczególny sposób dotknęła największych graczy sektora energii.

Francuski gigant deklaruje, że w przyszłości chce być jednym z pięciu największych producentów energii odnawialnej na świecie. Plany w zakresie znaczącej redukcji emisji oraz wzmocnienia segmentu OZE ogłosili rownież tacy potentaci jak Shell oraz BP. 

Total nie tylko chce dysponować 35 GW zdolności produkcyjnych OZE do 2024, ale również osiągnąć zwrot inwestycji na poziomie ponad 10%. Eksperci podchodzą jednak ostrożnie do tych zapowiedzi, ponieważ zwykle współczynnik ten wynosi 6-8%.

Osiągnięciu tego celu służyć ma zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii do 3 miliardów dolarów rocznie w perspektywie roku 2030 - obecnie to 2 mld dol.

Reklama

Komentarze

    Reklama