Reklama

OZE

Generał Skrzypczak: globalne ocieplenie może być ,,katastrofalne dla Polski"

Fot. Defence24
Fot. Defence24

Generał Waldemar Skrzypczak skomentował dla serwisu Energetyka24 kwestię amerykańskiego raportu, który analizuje zmiany klimatu pod kątem ich wpływu na globalne bezpieczeństwo. Wojskowy stwierdził stanowczo, że również Polska powinna opracować podobny dokument.

Jakub Wiech: Panie Generale, jak wiemy, wojskowi z USA opracowali raport, który jest analizą wpływu zmian klimatycznych na bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych. Czy Polsce też potrzebny jest taki raport?

Gen. Waldemar Skrzypczak:  Taki raport jest potrzebny. W USA powstał dzięki zapotrzebowaniu rządu i Kongresu na analizę, która wyznaczy kierunki działania państwa. W Polsce nie widać perspektyw na to, by ktokolwiek chciał podjąć temat skutków globalnego ocieplenia. Uważam, że konsekwencje dla naszego kraju mogą być katastrofalne.

Zobacz także: Zmiany klimatyczne uderzą w bezpieczeństwo Polski. Czas na dokument BBN [KOMENTARZ]

Nie chodzi nawet o to, że może nam zabraknąć energii, ale także o to, że Polskę mogą dotknąć duże fale migracji. Potrzeba nam takiego dokumentu. Powinni go opracować ludzie, którzy mają w tym temacie doświadczenie i kompetencje. Następnie, raport ten powinien stać się przedmiotem dyskusji na forum państwa- to bowiem buduje wizję przyszłości całego narodu.

Czy Pan Generał widzi obszary możliwej synergii między polskimi siłami zbrojnymi a energią odnawialną?

Tak- wojsko, wzorem armii Stanów Zjednoczonych, może takie źródła wykorzystywać w swych działaniach bojowych. Uważam, że odnawialne źródła energii powinny stać się udziałem polskich sił zbrojnych.

Komentarze