Reklama

Portal o energetyce

Gazprombank i Novatek wydały ponad milion dolarów na lobbing w USA

Od połowy 2014 roku rosyjskie firmy związane z sektorem energetycznym wydały na usługi lobbingowe w Stanach Zjednoczonych ponad milion dolarów – informuje Bloomberg. 

W sytuacji kiedy Zachód wyraził zaniepokojenie działaniami Rosji na wschodzie Ukrainy, wprowadzając sankcje ekonomiczne oraz podejmując prace związane z ich zaostrzeniem, koniecznym stało się mocniejsze artykułowanie rosyjskich interesów za oceanem. Stawką w tej grze są miliardy dolarów inwestycji w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz rosyjskim sektorze energetycznym.

Po tym jak latem ubiegłego roku USA uderzyły sankcjami w Gazprombank, firma zatrudniła Squire Sanders (agencję lobbingową z siedzibą w Waszyngtonie), gdzie pracują m.in. byli senatorowie Trent Lott i John Breaux. Usługi świadczone w okresie lipiec 2014 – marzec 2015 miały kosztować Rosjan ok. 450 tys. dolarów. Rzecznik Squire Sanders, odmówił komentarza.

Jeszcze większe środki na zabezpieczenie swoich interesów przeznaczył koncern gazowy Novatek. W drugiej połowie 2014 zapłacił około 560 000 $ za pracę lobbystów z Publicis Groupe SA Qorvis / MSL, a kolejne 180 000 $ - w  kwartale 2015 Bloomberg poinformował w tym, powołując się na materiały firmy.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama