Reklama

Elektroenergetyka

Gazprom zwiększa wydobycie błękitnego paliwa w Arktyce

Fot. Gazprom
Fot. Gazprom

W pierwszym półroczu Gazprom zwiększył wydobycie do 450 mld m3 – powiadomił prezes koncernu Aleksiej Miller podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Celem rosyjskiego giganta jest rozwój wydobycia w Arktyce.

Pomimo, że plan wydobycia na ten rok przewidywał wydobycie gazu na poziomie 430 mld m3, to już na podstawie danych dotyczących wydobycia surowca w pierwszym kwartale tego roku prognozę oszacowano na 442,3 mld m3. Jak jednak powiadomił akcjonariuszy spółki szef konrnu Aleksiej Miller, także i ta wartość musi zostać zweryfikowana. „Biorąc pod uwagę rzeczywiste wydobycie w pierwszych sześciu miesiącach prognozujemy, że w końcu 2017 r. wydobycie gazu osiągnie poziom 450 mld m3, będąc najwyższym w ciągu ostatnich trzech lat.” – poinormował Miller.

Zgodnie z zaprezentowanymi danymi Gazprom wydobył w tym roku 232,7 mld m3 gazu i zwiększył eksport o 12,4% (10.5 mld m3). „Baza surowcowa przenosi się na północ, do Arktyki, gdzie znajduje się ok. ¼ nieodkrytych światowych zapasów węglowodorów. Przewidujemy, że kluczową rolę w rozwoju naszego wydobycia odegra wydobycie gazu na półwyspie jamalskim. Tutaj, w arktycznych warunach stworzyliśmy potężny kompleks przemysłowy z infrastrukturą transportową – ocenił prezes Miller.

 Zobacz także: Gazprom chce Nord Streamu 3 [ANALIZA]

Komentarze