Reklama

Portal o energetyce

Gazociąg Eastring otrzyma dofinansowanie ze środków UE?

  • Fot. John Choura / Flickr

Prezes spółki Eustream, operatora słowackiego systemu transportu gazu, poinformował w wywiadzie dla agencji prasowej Bloomberg, że zarządzana przez niego firma zamierza wnioskować o pozyskanie funduszy unijnych na budowę gazociągu Eastring.

,,Budowa na terytorium wszystkich czterech krajów, przez które będzie przebiegał gazociąg, może rozpocząć się w ciągu najbliższych 18 miesięcy” – powiedział Thomas Marecka. Wyraził również opinię, że koszty realizacji przedsięwzięcia będą relatywnie niewysokie: ,,To jest naprawdę tani projekt – około 2,2 mld euro”.

Według planów, trasa nowego rurociągu miałaby przebiegać przez terytorium Słowacji, Węgier, Rumunii oraz Bułgarii. Jego szacowana długość to 832 – 1015 km. Przepustowość w początkowym etapie wyniesie 20 mld m3, ale po dokonaniu dodatkowych inwestycji (m.in. w technologie kompresorowe), może zostać zwiększona do 40 mld m3. Będzie on przystosowany do transportu surowca w obydwu kierunkach.

Przy spełnieniu kilku warunków – dotyczących m.in. struktury dostawców – budowa połączenia ma szansę przyczynić się do zmniejszenia ryzyka związanego z monopolistyczną pozycją Gazpromu w krajach południowo–wschodniej i środkowej Europy. Eastring może stać się również dodatkowym korytarzem wykorzystywanym w ewentualnym imporcie gazu do UE ze złóż zlokalizowanych na Morzu Czarnym, w regionie Morza Kaspijskiego oraz na Bliskim Wschodzie.

W zależności od strategii zarządców gazociągu oraz wynikających z niej źródeł dostaw surowca, Eastring będzie projektem niezależnym lub komplementarnym z Korytarzem Północ – Południe (niezwykle istotnym z punktu widzenia polskiego terminalu LNG w Świnoujściu), Południowym Korytarzem Gazowym oraz rosyjskim Turkish Stream – jeżeli dojdzie do jego realizacji.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama