• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Żurawski vel Grajewski: Razem z Ukrainą staramy się wyhamować Nord Stream 2

Fot.: Polska Wielki Projekt
Fot.: Polska Wielki Projekt

Razem z Ukrainą usiłujemy zahamować budowę rurociągu Nord Stream 2 – mówi politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie to coś więcej niż tylko porządkowanie stosunków na linii Warszawa–Kijów; spotkania które miały miejsce podczas wizyty wskazały nowy kierunek relacji polsko-ukraińskich – mówi politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Zdaniem politologa wizyta Andrzeja Dudy i rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, poza kolejną, jasną deklaracją polskiego przywódcy o uznawaniu przez nasz kraj międzynarodowych granic Ukrainy tylko z Krymem i Donbasem, miały praktyczny wymiar gospodarczy.

„Z Kijowem łączy nas i Litwę chęć szybkiego rozwiązania palącej kwestii Białorusi, jako jej sąsiadów, także w kontekście zagrożenia rosyjskiego” – przypomniał naukowiec. „Wspólnie z Ukrainą usiłujemy zahamować budowę bałtyckiego rurociągu Nord Stream 2. To z kolei wiąże się z kwestią zmiany polityki zachodniej Kijowa. Za kadencji prezydenta Petro Poroszenki Ukraina orientowała się na Niemcy” – powiedział politolog.

jw/PAP

Komentarze