Reklama

Gaz

Zakończyło się spotkanie Premiera Morawieckiego z Rickiem Perry w Davos

Fot.: KPRM
Fot.: KPRM

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos odbyło się spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Sekretarzem Energii USA Rickiem Perrym. Tematem jest współpraca energetyczna i rozwój bilateralnych relacji, przede wszystkim w dziedzinie handlu skroplonym gazem LNG do terminalu w Świnoujściu. Liderzy rozmawiali także o obawach obydwu krajów związanych z powstaniem Nord Stream 2. 

Bezpośrednio po spotkaniu Premier Morawiecki poinformował, że Stany Zjednoczone podzielają obawę Polski o to, że dalsza monopolizacja dostaw gazu z Rosji do Europy, za sprawą Nord Stream 2, nie tylko zwiększy uzależnienie od Rosji, ale także będzie obniżać strategiczną konkurencyjność gospodarki Starego Kontynentu. W tym kontekście poruszono także sprawę wpływu odcięcia Ukrainy od systemu przesyłowego na bezpieczeństwo geopolityczne Polski. 

Spotkanie z byłym gubernatorem bogatego w zasoby naturalne stanu Teksas i Sekretarzem Energii w gabinecie Prezydenta Donalda Trumpa Rickiem Perrym to pierwsze z cyklu spotkań premiera Polski w Davos. W planach są także rozmowy z premier Norwegii Erną Soldberg i premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem, które również dotyczyć będą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Prócz tego premier Morawiecki weźmie udział w kilku panelach dyskusyjnych dotyczących geopolityki, przemysłu i cyberbezpieczeństwa. Forum w Davos zakończy się w piątek, 26 stycznia. 

Reklama

Komentarze

    Reklama