Reklama

Gaz

Zakończył się pierwszy etap gazyfikacji gminy Zbuczyn

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

W piątek w Zbuczynie odbył się briefing prasowy, podczas którego ogłoszono zakończenie pierwszego etapu gazyfikacji gminy. Dzięki temu z gazu może korzystać już miejscowa szkoła podstawowa. Po zakończeniu kolejnego etapu do sieci gazowej będzie można przyłączyć 600 potencjalnych gospodarstw.

Proces gazyfikacji gminy Zbuczyn rozpoczął się w 2018 roku. Polega on na gazyfikacji wyspowej, czyli w oparciu o budowę stacji regazyfikacji LNG, do której skroplone paliwo dostarczane jest specjalnymi cysternami kriogenicznymi. Następnie zamieniane jest ono z postaci ciekłej w gazową. Daje to odbiorcom, którzy nie są podłączeni do systemu gazociągów, możliwość szybszego użytkowania alternatywnego, bezpiecznego i ekologicznego paliwa jakim jest gaz ziemny.

– Bardzo się cieszę, że w Zbuczynie powstała stacja regazyfikacji LNG. Dostęp do gazu daje gminom same korzyści, wpływając na rozwój gospodarczy i dając szansę na przyciągnięcie nowych inwestorów – powiedział członek rady doradców premiera Mateusza Morawieckiego oraz poseł Krzysztof Tchórzewski.

Gazyfikacja wyspowa pozwala na likwidację białych plam, czyli terenów, które z powodu braku dostępu do systemu gazociągów lub z powodu nieopłacalności jego budowy, nie mogą korzystać z paliwa gazowego.

– Polska Spółka Gazownictwa stale realizuje nowe inwestycje, rozbudowując sieć dystrybucji gazu ziemnego na terenie całej Polski. Dostęp do tego ekologicznego paliwa to nie tylko komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale również dbałość o jakość powietrza i zdrowie mieszkańców – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Od września tego roku z gazu może już korzystać miejscowa szkoła podstawowa. Zadowolenia nie kryje dyrektor Szkoły Andrzej Chromiński. – Dzięki podłączeniu budynku szkoły do sieci gazowej możliwa była likwidacja starej kotłowni węglowej. W nadchodzącym sezonie grzewczym będziemy korzystać z nowej kotłowni zasilanej ekologicznym paliwem. Cieszę się, że w niedługiej przyszłości także mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z tego dobra.

reklama
reklama

Drugi etap inwestycji polega na zaprojektowaniu i budowie sieci gazowej od miejscowości Gostchorz do Zbuczyna. Aktualnie kontynuowane są prace projektowe, które mają zakończyć się do września 2022 r. Kolejnymi etapami inwestycji będzie uzyskanie prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę oraz wyłonienie wykonawcy na realizację robót budowlanych. W ramach tego projektu zostaną zbudowane blisko 32 km sieci gazowej.

– Dziś długo oczekiwana gazyfikacja gminy Zbuczyn stała się faktem. Cieszymy się z pierwszego kroku i z niecierpliwością czekamy na sfinalizowanie drugiego etapu inwestycji, która pozwoli na przyłączenie ponad pół tysiąca odbiorców indywidualnych. Dziękuję inicjatorom tej ważnej dla gminy inwestycji – panu posłowi Krzysztofowi Tchórzewskiemu, zarządowi Polskiej Spółki Gazownictwa oraz ówczesnemu wójtowi naszej gminy Panu Tomaszowi Hapunowiczowi. Dziękuję też obecnemu Prezesowi PSG Panu Robertowi Więckowskiemu za otwartość i profesjonalizm – powiedział Dariusz Cegiełkowski pełniący funkcję wójta Gminy Zbuczyn.

(Materiały prasowe PSG)

Reklama

Komentarze

    Reklama