Reklama

Gaz

Wiceprezes PGNiG: w „najbliższych tygodniach" kolejne kontrakty na LNG

Maciej Woźniak fot. PGNiG
Maciej Woźniak fot. PGNiG

Wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak powiedział w rozmowie z PAP, że w najbliższych tygodniach spółka planuje ogłoszenie „kilku” kontraktów gazowych.

„To jest pierwszy z serii tego typu kontraktów. Będzie ich kilka, będziemy je ogłaszać jeszcze w tym roku, w najbliższych tygodniach” – powiedział w środę Woźniak po uroczystym podpisaniu kontraktów na długoletnie dostawy amerykańskiego LNG.

Maciej Woźniak powiedział PAP, że wejście kapitałowe PGNiG w budowę amerykańskich terminali to „jest jakaś opcja, którą spółka może w przyszłości rozważyć, choć w tym momencie „jeszcze się tym nie zajmuje”.

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i będą realizowane w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama