Reklama

Wiadomości

Zyska: Polska jest czołowym producentem wodoru na świecie

Fot. Canva

Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru; by utrzymać ten trend, przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Strategii - dodał.

Rola wodoru w osiągnięciu neutralności klimatycznej, a także Polska Strategia Wodorowa do 2030 r. były głównymi tematami rozmów wiceministra klimatu i podczas debaty „Wodór - paliwo przyszłości", zorganizowanej w ramach EEC Trends - przekazał w piątek resort.

"Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru, aby utrzymać ten trend przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową" - stwierdził wiceszef MKiŚ, cytowany w piątkowej informacji resortu.

Czytaj też

Jak przekazano, Zyska zwrócił uwagę, że wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Polskiej Strategii Wodorowej. Przypomniał, że dokument ten określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. "Chcemy wspierać wytwarzanie i wykorzystanie wodoru niskoemisyjnego i zeroemisyjnego. Chcemy, aby w 2030 r. udział polskich firm i technologii wodorowych w łańcuchu dostaw przekroczyła poziom 50 proc." - mówił.

Wiceszef MKiŚ przypomniał, że podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce", które określa listę długofalowych działań na rzecz rozwoju branży wodorowej.

Stwierdził, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska promuje wodór jako istotny nośnik energii, angażując podmioty z sektora publicznego, prywatnego oraz świata nauki w aktywne uczestnictwo przy tworzeniu gospodarki wodorowej w Polsce.

Źródło:
PAP

Komentarze