Reklama

Wiadomości

USA po raz pierwszy największym eksporterem LNG na świecie. Rekordowy rok 2023

Zbiorniki z LNG, zdjęcie ilustracyjne
Zbiorniki z LNG, zdjęcie ilustracyjne
Autor. Endress+Hauser

Eksport skroplonego gazu ziemnego z USA stale rośnie, a w minionym roku kraj po raz pierwszy wyprzedził dotychczasowych liderów – Katar i Australię. 

Reklama

Jak informuje redakcja Reuters, eksport skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął w grudniu rekordowy poziom – wynika z danych pozyskanych ze śledzenia statków. Tym samym, jak podaje The Business Times, kraj prześcignął Katar i Australię i stał się największym eksporterem LNG w 2023 r. Stany Zjednoczone od 3 lat rywalizują z Katarem ( liderem w 2022 r.) i Australią ( liderem w 2021 r.) o tytuł największego globalnego eksportera.  

Reklama

Alex Munton, dyrektor ds. globalnych badań gazu i LNG w firmie konsultingowej Rapidan Energy Group, twierdzi , że „rekordowa produkcja w USA była napędzana przez dwa czynniki: powrót Freeport LNG do pełnej produkcji, który dodał 6 MT oraz całoroczną produkcję instalacji Venture Global LNG w Calcasieu Pass, która dodała 3 MT więcej niż w 2022 r.”. Zakład Freeport LNG w 2022 r. uległ pożarowi, co znacząco ograniczyło możliwości produkcyjne w tamtym roku. Po zażegnaniu tego problemu oraz zwiększeniu wydajności przetwarzania przez inne jednostki uzyskanie miejsca na szczycie podium stało się możliwe.  

#READ[ articles: 1029662 | showThumbnails: true ]

Reklama

Od 2016 r. eksport z USA stale rośnie . W 2023 r. wzrósł o prawie 15 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Według ekspertów USA mogą utrzymać tytuł lidera przez lata, co najmniej do 2025 r., zależnie od poziomu inwestycji w kraju i u konkurentów. W tym roku mają rozpocząć produkcję dwa nowe projekty: Venture Global LNG w Plaquemines w Luizjanie i Golden Pass w Teksasie. Przy pełnej zdolności produkcyjnej oba projekty mogłyby zwiększyć wydobycie z USA jeszcze o 38 mln ton rocznie – podaje The Business Times. 

Głównym importerem amerykańskiego LNG w minionym roku była Europa. Jednocześnie transport surowca z Rosji do Europy spadł o prawie 2 proc., do czego przyczyniło się zwiększenie zakupów od innych globalnych producentów.

Reklama

Komentarze

    Reklama